Jdi na obsah Jdi na menu
 


Historie

 

POČÁTKY  KOPANÉ V BÍLOVICÍCH

 Prvopočátky bílovického fotbalu jsou známi již od roku 1917, kdy tak zvaná pouliční jedenáctka bílovických nadšenců začínala éru vzniku fotbalového oddílu v Bílovicích nad Svitavou. Bylo to v roce 1917 ještě za první světové války kdy začínali kopat Stanislav DOHNAL, bři Arnošt a František KRATINOVI, Stanislav JEŽEK,, Jan HRAZDIRA, Jan NOVÁK  - později výborný brankař, Karel DRAHOVZAL, Boh. TEPERA, František OLEJNÍČEK, a další.

Hrávalo se na loukách s jednoduchými brankami ( dvě hůlky a motouz ).

Scházeli se u Dohnalů v domě č. 254, veškerou agendu, funkci hospodáře, pokladníka a vše ostatní zastával Stanislav Dohnal. Později vyrostli natolik, že si dovolili hrát i mimo Bílovic.

V roce 1922  začali někteří jednotlivci uplatňovat svoje zkušenosti, tři z nich a to S.Dohnal, S. Ježek a A. Kratina hrávali i mistrovská utkání za fotbalový klub A.F.K.. BLANSKO.

V roce 1924 byl v Bílovicích založen první samostatný fotbalový klub  s názvem ATLETICKÝ FOTBALOVÝ KLUB – A.F.K. BÍLOVICE NAD SVITAVOU, který pod tímto názvem působil až do  roku 1932.

fotbal-bilovice-009.jpg

Založením toho klubu všichni dosavadní hráči v čele s dosud hrajícími hráči v Blansku vstoupili do nově utvořeného klubu. Bylo jich na tolik , že ihned utvořili I.mužstvo a mužstvo zájezdové jedenáctky.

 Prvním předsedou se stal p.Tumpách a výbor tvořili Bedřich Zika, Karel Kalod,

Laďa Daněk a další. Většina hráčů oddílu byla z řad dělníků. První přátelské utkání bylo sehráno s mužstvem Adamova s nerozhodným výsledkem 3:3. Během svého působení hráli vesměs v základní třídě.

Hrálo se zejména ve Šlapanicích, Slavkově, Bučovicích, Židlochovicích, Rajhradě, Dolních Kounicích, Ivančicích, Adamově, Brně (Vranovská ul. a hřišti u bývalých jatek) a s Babicemi se hrálo na Kanických loukách, protože babičtí rovněž neměli hřiště.

V začátku své činnosti začalo mužstvo hrát 4. třídu a později postoupilo do 3. třídy. Všechny zápasy byly hrány v začátcích na hřištích soupeřů. Termín otevření vlastního hřiště se neuchoval, ale bylo vybudováno na pozemku pana Škaroupky v Melatíně. Celá výstavba hřiště byla prováděna bez cizí pomoci, bez mechanismů a když byla plocha porovnána další práce byly prováděny v rámci treninku. Dokončené hřiště mělo rozměry 55x45 metrů. Čestný výkop při otevření hřiště provedl redaktor Lidových novin p. Pištělák.

Za zmínku stojí dva zápasy. S Admirou Vídeň zápas skončil vítězstvím zkušenějších hostí 3:7 a s ligovým mužstvem SK Židenice s výsledkem 3:6 pro hosty.

Návštěvy na zápasech byly 250 – 400 diváků s výjimkou zápasu s Admirou kde účast byla kolem 1000 diváků.

fotbal-bilovice-011.jpg  V roce 1932 bylo v bílovickém fotbale pokračováno pod novým názvem „ SPORTOVNÍ KLUB BÍLOVICE NAD SVITAVOU “.

Členy tohoto klubu byli Bedřich Žižka, Jaroslav Kapitán, již zmiňovaný Stanislav Dohnal, Ladislav Daněk, Karlové Matějíček, a Löffner a další.

 

Předsedou byl zvolen Jaroslav Kapitán – zubní technik z Bílovic.

 

Klubovní činnost, kde se odbývaly všechny schůze byla v hotelu u Ševčíků. Po celou dobu se velmi těžko zajišťovaly peníze na činnost klubu a nebylo lehké zajistit také dresy pro hráče. První dresy byly přivezeny až z Vídně.

Mezi tehdejší soupeře našeho klubu patřili A.F.K.Blansko, Olympia Brno, Moravia Brno, Moravská Slavia Adamov, Mazuria Boskovice, Nové Město na Moravě a Řicmanice kdy také vznikla mezi družstvy velká rivalita, ale více sportovního štěstí bylo na straně Bílovic a všechny první tři zápasy byly vítězně s výsledky 6:1,4:1 a 4:3.

V roce 1933 byl založen turnaj o „ Krasový pohár “ za účasti družstev Adamova, Řicmanic, Jedovnic a Bílovic – výsledky turnaje se nedochovaly.

V roce 1934 při příležitosti otevření hřiště v Řicmanicích se uskutečnil pohárový turnaj za účasti Unionu Brno, DSK Sparta Líšeň, Řicmanice a Bílovice. Finále se hrálo dle vzájemné dohody druhý den v Bílovicích, kde naše mužstvo vyhrálo vysoko 6:0 nad Řicmanicemi.

V roce 1938 v důsledku neregulernosti hřiště, pro finanční a společenské nesnáze a nedostatku funkcionářů byla zrušena činnost oddílu.

Od té doby hrála celá řada našich hráčů za SK Řicmanice. Po této době bylo učiněno několik pokusů o vzkříšení kopané, ale nedařilo se. Jeden z hlavních důvodů byl stále stejný, pro zabespečení činnosti nebylo hřiště.

Zájem o kopanou v Bílovicích byl stále velký zejména mezi mládeží. Mládež využívala všech plácků, kterých v obci bylo málo. Hrálo se v Čertovce, ve staré cihelně a školní mládež často chodila hrát do Řicmanic.

Po osvobození v roce 1946 – 1947 došlo k registraci některých Bílovických fotbalistů v sousedních obcích. Antonín Procházka, Karel Malenda,

Emil Inocenti v Babicích a v roce 1948 ještě odešel Karel Taranza. Ještě více našich hráčů jako Julius Petlach, Antonín Filipi, Josef Nešpor, Václav Procházka, Gustav Procházka, Ota Víšek se vystřídalo v Řicmanicích.

Přišel rok 1962 a začalo se znovu mluvit o fotbale v Bílovicích.

 

ZALOŽENÍ  ODDÍLU

Dne 19.3.1963 z podmětu Ivana Meluzína, Richarda Slaného ml. a dalších 16 dorostenců, kteří dosud hráli za oddíl kopané v Řícmanicích, se sešlo  v Kulturním domě v Bílovicích n. Svitavou asi 50 příznivců kopané, aby projednali případné znovu založení fotbalového oddílu v Bílovicích nad Svitavou a tak navázali na bohatou tradici předešlého sportovního klubu. Besedu vedl Ivan Meluzín, který osvětlil všem přítomným účel této besedy - založení nového oddílu kopané, který by navázal na tradici bývalého A.F.K. a SK Bílovice.

Vzhledem k tomu, že nebylo možné oddíl založit při některém závodě v Bílovicích nakonec jsme požádali  místní jednotu Sokola o přijetí a založení oddílu jako její součást. Od začátku bylo jasné, že nebude problém dát dohromady mužstvo, ale zajistit pozemek, který by vyhovoval požadavkům pro tyto účely. Dalším problémem bylo pro založení oddílu tehdejší konzervativní složení výboru TJ Sokola. Tento výbor neměl mnoho zájmů o kopanou v rámci Sokola, někteří členové navrhovali, aby se hrálo v Adamově a když se podaří dát oddíl dohromady, mohl by se vrátit do Bílovic.

Ani takové návrhy však neodradili všechny nadšence a nakonec nám tato Jednota vyšla vstříc a svoji činnost jsme zahajovali pod názvem Tělovýchovná Jednota Sokol Bílovice nad Svitavou  - oddíl kopané.

Ustanovující členská schůze,která se konala 24.dubna 1963 zvolila základní  výbor ve složení: Slaný Richard st.– předseda, Tomášek František – místopředseda, Hladík Alois – pokladník, Slaný Richard ml. – jednatel a další členové výboru – Smutný Jaroslav, Kozel Václav, Malenda Karel, Adámek František, Havlásek Antonín, Meluzín Ivan a Trnka Rudolf, který byl v červnu nahrazen Procházkou Ladislavem.

fotbal-bilovice-007.jpg

V nově vytvořeném oddíle bylo vytvořeno družstvo dospělých a dorostu. Obě mužstva byla zařazena do základní třídy okresu Brno – venkov. V této době všichni registovaní hráči v Řicmanicích a Babicích přestoupili zpět do Bílovic. Toto byla doba, kdy se nemluvilo o ničem jiném než o fotbale.

Začínali jsme  takřka z ničeho. Jednota Sokol nám do vínku dala jako svému oddílu částu 200 Kč. Ostatní finanční prostředky jsme získávali vlastní prací.

Od Lidového družstva Jednota v Brně jsme dostali do začátku 14 nových dresů a 14 červených a modrých trenek , dále od TJ Spartak Závody Jana Švermy 30 párů obehraných kopaček.

Protože nebylo hřiště, bylo dojednáno se sousedním oddílem Řícmanic, že všechny domácí zápasy budeme hrát na jejich hřišti. Bylo to určité plus pro mužstvo, protože si na trenink zaběhlo do Řicmanic a tím si zvykalo na toto hřiště.V roce1965 nám byla vypovězena smlouva na užívání hřiště  v Řícmanicích, a proto byla uzavřena nová smlouva s Jiskrou Obřany, kde se za poplatek 100 Kč  hrálo i trénovalo než se nám podařílo vybudovat svoje vlastní hřiště.